Česká vesnice

Česká malebná vesnička, to byl cíl našeho několika denního volna. Tahle ale nebyla typická svou jihočeskou architekturou či vůní zralých hroznů a burčáku, jak by možná touto dobou bylo příhodné.

Igrane přístav s rybářem

Igrane přístav

Pro tenhle kout světa je typická vůně pinií, šumění vln a sluneční paprsky. A ačkoli není na území našeho státu, je tu víc Čechů než domorodců. Pro mě to byla první návštěva tohoto regionu, kdo ho již ale někdy navštívil, asi už pochopil, že jsme si léto prodloužili v Chorvatsku. Cílem bylo Igrane, které je součástí Makarské riviéry.

Igrane přístavIgrane přístav

Igrane moloPřístavní molo, v pozadí pláž.

Igrane přístavI v přístavu je množství rybiček.

Ačkoli je už po hlavní sezoně, Čechům to asi nevadí a stále si drží většinu. Vozí se sem sami vlastními auty nebo autobusy od množství cestovek. A docela často s sebou vozí i svoje čtyřnohé psí kamarády, kterým, jak se zdá, to v Igrane taky dost vyhovuje.

Igrane přístav se psemTohle byl domorodý Ringo, vyhlížel loď svojí paničky. Skoro mu chudákovi ujela.

Igrane pesOsamělé pejsky v Igrane nenajdete, zato množství kočiček to vynahradí. Některé hladově hltají i hranolky, jiné mají to štěstí, že nás potkali a jídelníček si zpříjemnili krevetkou 🙂

Touto dobou tu už ale bylo turistů málo, takže i na hlavní městské pláži bylo plno místa a nemuseli jste se o svůj metr čtvereční dělit s dalšíma rukama či nohama.

Přesto nebo možná právě proto si bylo možné tohle přímořské městečko pořádně užít. A to se vším všudy, přes výborné jídlo a zmrzlinu, po atmosféru úzkých uliček a tajemných zákoutí.

Igrane jídlo sardinkyVýborné slané rybičky v oleji s balsamikem stačí položit na chleba a vychutnávat 🙂

Igrane jídlo sardinkyGrilované sardinky, opět s hranolkami. Ty se podávají fakt ke všemu.

Igrane jídlo salát s mořskými plody

Igrane jídlo garnáti krevetyDobrota bez komentáře 🙂

Igrane je opravdu maličké, takže se v něm hned zorientujete a na jeho projití vám bude stačit pár krátkých procházek po večeřích. To se pak rozpadlé kamenné domy a zarostlé zahrádky stávají ještě mystičtějšími a když se proti vám z křoví u kostela z čista jasna zjeví úplně bělostná kočka, začnete skoro věřit na jiné světy.

Igrane ulička

Igrane ruinyPozůstatky stavení najdete i přímo na promenádě.

Igrane stavení

Igrane stavení

Igrane dům

Igrane

Igrane ulička

Igrane domečekOblíbený domeček přímo na promenádě 🙂

Zpátky do reality vám nepomůže ani tamější vegetace. Tak obrovské agáve s několikametrovými květy, obsypané olivovníky a fíkovníky, šťavnaté limetky nebo hříšně vzhlížející granátová jablíčka vás utvrdí, že jste prostě skoro v pohádkovém ráji.

Igrane limetky

Igrane limetkovník

Igrane granátová jablíčka

Igrane palma

Ačkoli tu domorodců moc nepotkáte, těch pár, se kterými jsme se bavili, se pyšní typickou jižanskou náturou. Jsou hrdí, kdo jsou a jsou vstřícní, milí a upovídaní. To se nám potvrdilo u jedné babičky, která nám několik desítek minut vyprávěla o své rodině, nemocech, radostech a kdo ví ještě o čem. Chorvatština se sice může zdát jednoduchá, ale když na vás spustí domorodec svou češtinou neposkvrněnou řečí, jen těžce jsme typovali, o čem se s námi vlastně baví. Vypadala ale spokojeně, že ji aspoň někdo poslouchá. Jsem zvědavá, jaké budou mandle, co jsme si od ní dovezli.

Igrane Živogošće rybář

Igrane přístav

Igrane promenáda

O zmrzlině není asi třeba se zmiňovat, ta je prostě luxusní. Opravdu si stačí dávat po jednom kopečku, jeho velikost je zcela odlišná od té české. Vybírat můžete i z netypických chutí jako red bull nebo cookies. Většinou jsme zůstávali ale u klasiky, takže oříšek, karamel, pistácie, zelené jablko, to vše musíte taky určitě vyzkoušet.

Igrane zmrzlina

Mnoho Čechů se v Chorvatsku stravuje vlastním přičiněním a vaří si ve studiích. Je to ale vážně škoda. Když to jen trochu jde, určitě je lepší načerpat atmosféru plážových taveren a zkusit chutě darů moře či typických čevabčii nebo plijeskavice. Víno a pivo je taky moc dobré. V jedné restauraci nabízejí i český staropramen, jak tam ale chutná, netuším. Myslím, že je lepší zkusit jejich karlovačko, ožujsko nebo pan.

A ještě rychle o moři. Pláž v centru je příjemná, s kamínky a pozvolným vstupem do moře. Ve vodě je připravené hříště s brankami, takže si můžete i skupinově zasportovat. Šnorchlování a válení se na jemných vlnách je samozřejmostí. Lenošení můžete proložit zmrzlinou či nějakým drinkem, kávou nebo dobrotou z restaurací podél pláže.

Igrane turistéTakové vybavení na pláž jsme neměli 🙂

Igrane plážAsi nějaký vyvržený vorvaň. Ale vidíte, že se na pláži fakt nemačká 🙂

My ale raději volili menší pohodlí za více klidu a přírody. Stačí se přesunout na tzv. panenskou pláž, která se táhne směrem k dalšímu letovisku jménem Drašnice.

Igrane panenská pláž

Igrane panenská pláž grafitiNevím, ale tohle „umění“ mi na panenské pláži tvrdě připomene realitu.

Igrane panenská plážPláž není široká, místy akorát tak na lehnutí. Dojdete na ni po schodech nebo „kozí stezkou“ dorazíte na její vzdálenější konec.

Igrane panenská pláž

Igrane panenská plážVětšina pláží je z takových kamínků, boty se určitě mohou hodit.

Mimochodem, na jednu večeři jsme se vydali pěšky až tam. Je to asi hodinka pomalou vycházkou krásnými lesy olivovníků a fíků za zvuku vln a vůně sluníčka a pinií. Akorát si musíte cestu dobře rozvrhnout, aby jste pak mezi kameny a výmoly nemetelili noční tmou tmoucí, jako se stalo nám. Hned Vás pak začnou napadat myšlenky, kde asi zrovna jsou ti vlci či divocí čuníci, co tu prý někde bydlí. Vaše představivost pojede na plno za účasti podivných zvuků a náhlých doteků neviditelných travin podél krkolomné cesty. Noční cesta ale netrvá zdaleka hodinu, ta se dá zvládnout za pár desítek minut 🙂 .

Igrane noční pláž

Igrane noční pláž

Igrane noční přístavPřed západem dostane Igrane namodralý přeliv.

Na druhou stranu od Igrane můžete navštívit Živogošće. Nám se z těhle tří letovisek vedle sebe líbilo nejvíce právě v Igrane. Asi pro svojí atmosféru, kdy se historie těsně stýká se současností. Mezi novými domy najdete rozpadlá průčelí a zdi, vedle udržované zahrádky se rozrůstají z rozvalin nekontrolovatelně rostoucí oleandry či olivovníky. Jsem zvědavá, jestli se sem někdy vrátíme. A jestli ano, myslím, že se máme na co těšit a určitě nebudeme zklamáni. „Dobro došli“, kdo se chystáte na klidnou dovolenou v Igrane 🙂 .

Igrane přístav

Igrane moloPoznáte rozdíly na následujících fotkách? 🙂

Igrane molo domorodci

Igrane molo domorodciNo jo, někdo se musí vnutit skoro všude 🙂

Igrane cesta z bydleníNaše cesta z penzionu.

Igrane bydleníTřetí okno z leva, naše bydlení s výhledem na moře 🙂

Igrane průtrž… a jednou s výhledem na totální průtrž.

Igrane přístavPo slejváku musí námořníci do práce a vylít lodě plné sladké vody. Proč prostě jednoduše nevytáhnou špunt?

Igrane po děštiHory při dešti nebyly vůbec vidět, teď už jim chybí jen vrcholky.

Igrane domečekKdyby….bylo všechno jednoduché, hned bych tenhle opravila, zabydlela, otevřela malou vinárnu a vesele žila v teple 🙂

Igrane oknoTajemná zákoutí jsou na každém kroku. Kdo tu dřív, před tímhle stromem, asi bydlel …

Igrane střechaAsi jediní holubi v Igrane. Racků taky ale moc nebylo.

Igrane

Budou-li vás zajímat praktičtější informace o Igrane, můžete se podívat na Neználkov.

3 comments on this post

  Eva

  Nádherné fotky, velice příjemné místo a určitě jste si to užili.

  Odpovědět

  Česká vesnička trochu prakticky | Neználkov

  […] část výletu do chorvatského letoviska Igrane. Doplňuji tedy ještě k článku z Ostružiny pár základních informací o tomto malém, leč krásném […]

  Odpovědět

  Olga

  😛 Moc krásné, asi tam pojedeme taky.

  Odpovědět

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *