Česká vesnička trochu prakticky

Nějak se nám namnožily dotazy na praktičtější část výletu do chorvatského letoviska Igrane. Doplňuji tedy ještě k článku z Ostružiny pár základních informací o tomto malém, leč krásném letovisku.

Igrane-přístav-1

Jeden den jsme na pár desítek minut zažili obří průtrž, za chvilku bylo ale zase krásně.

Na hlavní promenádě najdete vše. Pár obchůdků se suvenýry, dokonce i zlatnictví, restaurace, stánky se zmrzlinou, kavárny a něco jako rychlé občerstvení s hamburgery a pizzou ( to je cenově levnější než běžné restaurace). Je zde také jeden menší market se základními potravinami. Teď v polovině září byl již ale dost vybraný, nebylo tam spíš skoro nic. Větší obchod je pár metrů dál mezi domy a tam naleznete opravdu vše, přes drogerii, krájené salámy a sýry, maso, ovoce a zeleninu, víno.

Z taveren jsme nejraději navštěvovali tu s názvem More, přímo u přístavu. Její sezení na terase je postaveno nad mořem, takže se dají krásně krmit hejna rybiček a pozorovat připlouvající lodičky. Dobré jídlo, pití a obsluha byly samozřejmostí. A vždycky jsme dostali nějakou pozornost. Rybičky, proška nebo olivy. Za ochutnání kromě krevet a ryb stojí taky určitě vynikající pršut.

Igrane-jídlo-1Obří mísa darů moře byla luxusní.

Igrane-jídlo-2

Ačkoli děsně moc dobré, s těmi chapadélky jsem měla trošku problém 🙂

Když dojdou plánované finance, kousek od pláže se nachází hotel Punta se směnárnou a bankomatem (lze vybrat minimálně 200kn).

Co nám trochu v Igrane chybělo, jsou stánky s typickými dobrotami, jako třeba olivový olej, víno, med či fíky. Možná to bylo již posezónní dobou, spíše se ale obávám, že vliv může mít zavedení registračních pokladen spojených centrálním systémem. Za každý nákup musíte dostat účet a ten máte nosit u sebe minimálně v blízkosti místa nákupu. Výhodou je loterie, kdy třeba právě vaše účtenka získá nějakou cenu. Já bych tedy osobně dala přednost stánečkům s domácími výrobky, kde si s vámi popovídá domorodec, doporučí vám osobně, co nutně potřebujete jako dárek z Chorvatska a přidá třeba hrst mandlí nebo granátové jablíčko. Ale chápu, že zřízení pokladen s připojením je pro staré babičky a dědy jednat nepochopitelné a asi i finančně náročné.

Igrane-agáve-1

Velikost agáve a hlavně jejího květu byla neuvěřitelná, nikdy jsem ji takovou velikou neviděla. Bylo k ní tedy třeba někoho postavit, aby jste tu výšku mohli také obdivovat.

Noční život v polovině září již zde téměř není, restaurace často před půlnocí zavřou, ačkoli vás bez problémů nechají sedět a dopíjet.

Zářijové klima tu bylo příjemné. Teploty tipujeme lehce pod třicet, večery snesou dlouhý rukáv, ale rozhodně se neochlazuje tak závratně, jako u nás v Čechách. Při vstupu do moře je třeba se trochu přemlouvat, teplota alá kafe to už úplně není.

Pro doplnění přikládám ještě zběžný cenový přehled (vše v kunách):

Market Studenac:

Sušenky 7,99
Mléko 1l 5,99
Voda 1,5l 5,99
Pršut balený 23,99
Mortadela 20dkg 14,00
Pečivo dle druhu cca 1,80
Igelitka 0,29-0,49
Pivo karlovačko pet 16,99
Olivy ve skle 11,99
Jogurt 4,49
Chleba 11,60
Multivitamin 0,5l 6,69
Víno Plavac 0,75l 44,99

Kavárna u pláže:

Káva s mlékem 8,00
Espreso 7,00
Zmrzlina kopeček 6,00 (je ale obří)

Restaurace u pláže:

Točené pivo 15,00 – 17,00
Víno 1dcl 10,00
Plněná pljeskavica 80,00
Grilované krevety 88,00
Grilovaní garnáti 140,00
Grilovaná makrela 40,00
Sardinky 50,00
Luxusní mix velkých ryb, sardinek, plodů moře a garnátů pro dva 280,00

(ke všemu se podávají hranolky, neřeknete-li si jinak)

Suvenýry:

Brýle a šnorchl Mares 159,90
Ploutve 269,90
Keramický magnet 19,90
Gumové žabky 69,90

Když se vše shrne dohromady, v Igrane určitě zažijete dostupnou, příjemnou a klidnou dovolenou s výborným jídlem, zmrzlinou, příjemnými lidmi a krásně čistým mořem.

Igrane-bílá-kočka

Možná zažijete i skoro mystické chvíle, kdy se hned vedle kostela zčista jasna zjeví úplně bílá kočička (žádnou jinou takovou jsme tam nepotkali, ostatní jsou všelijak strakaté nebo mourovaté).

Jak tam aktuálně je, můžete zkontrolovat na kameře.
A nezapomeňte, až tam budete, zase zpětně do kamery zamávat svým blízkým on-line, je to legrace 🙂

Igrane-moře

1 Comment found on this post

    Eva

    Díky za fotky a informace , určitě se přimlouvám za mávání do kamery a ještě když si to domluvíte s těmi doma co sedí u PC a čučí na monitor to je fakticky fajn zážitek.

    Odpovědět

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *