rajska omacka

Dezert nebo hlavní jídlo

Je libo sladkou tečku nebo jen hlavní chod? Tak s tím jsme skutečně neměli problém, dá se to totiž krásně spojit v jedno a není třeba mít velké výčitky, že by si člověk dal po obědě nějaký zákusek plný cukru.

rajska omacka

Poprvé v životě (klidně se k tomu přiznávám) jsem se rozhodla, že uvařím rajskou omáčku. Hezky se vším všudy, jak to má být, včetně domácího houskového knedlíku. Ale jaký recept vybrat? Všude jich je plno… No, budu se držet ověřených nápadů podle kuchařských osobností, když už máme tu knížku klasických českých receptů od Romana Vaňka. Ten přeci umí.

Uvařit maso nebyl zas až tak velký problém, uhníst těsto na knedlíky taky ne. Jelikož ještě netopíme, přemýšlela jsem, kam díži s budoucím knedlíkem umístím, má být nějakou dobu na teplém místě. Pamatuju si, že v dětství se dávala pod duchnu do postele….no ale jednak my nemáme klasickou duchnu a jednak v posteli díky několika psům a kocourovi na nějaké těsto opravdu není místo. Nakonec skončilo na podlaze v koupelně, ta je totiž lehce temperovaná.

rajska omacka

První malý zádrhel překonán, tak hurá na to nejdůležitější, na výbornou rajskou omáčku. Slovo po slově, větu po větě jsem se bezhlavě držela návodu, nepřemýšlíc o důsledcích, jaké taková bezhlavé důvěra může mít. Když to přeci vaří Vaněk, musí to být vynikající. Pokud se ale někde nestane drobná chybička, předpokládám, že asi v tisku.

Přesně při poslední fázi vaření omáčky přišel můj partner, nevěříc, co že jsem to uvařila. „To musím hned ochutnat!“ prohlásil už se lžičkou ponořenou v hrnci. A pak bylo zvláštní ticho. Jeho výraz obličeje plný nenadálého překvapení napovídal, že něco nebude asi úpně v pořádku. „Mně se to zdá nějaký trochu sladký.“ zkusil jemně naznačit. „Ale prosim tě, rajská přeci musí být nasládlá! Jinak by to nebyla ta pravá rajská!“ jsem mu hned odvětila a zatvářila se, že mu teda fakt zase něco brzo uvařím, když to ani pořádně neocení. Vzala jsem si taky lžíci a hurá na chuťové pohárky, ať se nasytí. Konzistence i barva parádní, tak nevím, v čem by měl být problém.

rajska omacka

A byl. Skutečně jsem si nebyla vůbec jistá, jestli jsem místo rajské neuvařila nějaký nový dezert, ale fakt děsně sladký. Jak je to ale možné, když jsem šla přesně slovo od slova podle návodu??? Na jednu dávku 150g cukru. Takže na dvě je to přeci 300g…cože, no to je přece blbost, to i já nevařič, nekuchař, pochopila, že se někde stala chybička. To je prostě ta bezhlavá důvěra v autority. Omáčka tedy nebyla, můj úžasný partner z ní rychle udělal rajskou polévku, byl jí opravdu obří hrnec. Knedlíky jsme měli druhý den s vajíčkem.

babovka

Ještě, že byla od včera výborná bábovka, alespoň ten zákusek byl vynikající.

babovka

2 comments on this post

  Eva

  Nikdo není dokonalý a chybami se člověk učí. Na těch fotkách ale vypadá lákavě.

  Odpovědět

  Klára

  Tedy kytky v omáčce to nedáváme. 😯 ale když to stejně nebylo k jídlu tak je to asi jedno.

  Odpovědět

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *