Nakouknutí do světa kanálů

Taky se někdy cítíte, že byste nejraději chodili kanálama? Přesně tohle se mi teď o víkendu poštěstilo. A jak jsem zjistila, je to dost dobrý. Tedy ne jimi procházet, to těmihle nejde, spíš proplouvat. A ne jen tak nějakým kanálem, ale jedině tím benátským 🙂

Benátky

Kdo tam nebyl, myslím, že se bohužel nedokáže vcítit do směsice pocitů, které člověk má, jakmile se poprvé ocitne na území nabitém historií, emocemi, romantikou a samozřejmě vodou. A taky turisty. Těch je všude skutečně dost, ačkoli pravá sezona ještě nevypukla. Ale to k cestování po městech prostě patří 🙂 .

Benátky gondolaGondoly jsou vždy stejně barevné (všechny černé) a povětšinou mají i podobný obsah – Benátky bezpochyby uchvátily i zástupy japonských turistů, kteří si to na gondolách náležitě užívají.

Hned při výstupu z vlakového nádraží, které se nachází přímo na stanici hromadné dopravy, vás vysloveně zarazí pohled na tamější „silnici“ a „autobusy“. Místo klasických zastávek je houpající se budka na pontonu, u které každou chvíli staví loď místo autobusu.

Benátky nádraží

Benátky zastávkaTypická nástupní stanice na vaporetto. Lodě jsou někdy tak narvané, že se člověk diví, že se nepodívá i na dno kanálu.

A kromě tohoto hromadného dopravního prostředku je voda plná množství taxíků, větších či menších lodí a bárek. Ambulance či policie se samozřejmě také řídí kormidlem místo volantu. Všechno společně se chvílemi opravdu dostatečně houpe, při prvním výstupu z vaporetta (=autobusu) jsme se dohupovali ještě pár desítek vteřin i na pevnině.

Benátky vaporettoVaporetto má několik linek a dopraví vás všude po ostrovech.

Benátky ambulanceRychlá záchranná na vodě.

Benátky policieKarabiniéři mají loď ve svých barvách. V pozadí jeden z trajektů, kam se hrabou sídliště.

Benátky myčkaI lodě se musí blýskat čistotou.

Naše první cesta vede na ostrov Lido. Je takovým mořským nárazníkem Benátek. Vlastním tělem je chrání od otevřeného moře. Jedna jeho strana je proměněna na mnohakilometrovou pláž otevřenou do vln a zvuků moře. Pláž je volně přístupná, s jemným pískem a množstvím všelijakých barevných lastur, které prý ale mizí s letním náporem turistů.

Benátky pláž Lido

A těch tam asi nebývá málo, soudě podle zástupu slunečníků, které se táhnou do daleka. Touto dobou tam bylo ale jen pár lidí, kteří si jako my užívali mořské vody alespoň po kolena. Uschlou sůl na nohách jsem si odmítla umýt dřív, než v Praze, a to jen díky nátlaku okolí. Jinak bych si pozůstatky moře nechala na nohách do jejich samovolného opadu.

Benátky pláž Lido

Další zastávkou byl ostrov sklářů – Murano. Obchody a stánky s typickým muránským sklem nemůžete minout, jsou všude kolem kanálů. Nabídka sklářského umění je nepřeberná, i když ve své podstatě velmi podobná.

Benátky Murano

Radost si můžete udělat drobným přívěškem, náramkem či hodinkami nebo větší dekorací či lampou do bytu. Hodně frčí rybičky v různých podobách, třeba ve vaku zobáku pelikána nebo bříšku přepapaného kocoura 🙂 .

Benátky cestování

Je zde také možnost navštívit továrny, kde se skláři pyšní svými dovednostmi. Jedním domorodcem jsme se nechali na takovou prohlídku zlákat. Za dvě eura na osobu nám přišlo neodolatelné nenahlídnout do tajů sklářské kuchyně. Po přepočtu na minuty jsme byli trochu překvapeni, že ukázka není zas až tak laciná. Celá totiž netrvá snad dále než 4 minuty. Ve velké rychlosti vám uvaděč ve třech jazycích sdělí zevrubný postup výroby, při kterém současně mistr sklář vyfukuje vázičku a vytahuje koníka, na kterého po dotvoření vloží kousek papíru. Ten při současném údivu obecenstva vzplane a během pár sekund shoří na popel, přičemž se mistr sklář pousměje. Reakce všech turistů je totiž asi pokaždé úplně stejná. Tím návštěva sklárny končí a jste nahnáni do obchodu, kde si máte umělecké sklo zakoupit.

Benátky

My se ale raději vydali dál po ostrově, s malou zastávkou na občerstvení. Sedět přímo u kanálu a sledovat ruch na něm je nezapomenutelný zážitek.

Benátky MuranoNěkdy i Ital musí sklopit hlavu 🙂 .

Čas ale neúprosně letí, vracíme se tedy vaporettem zpět do Benátek, přímo na zastávku u náměstí sv. Marka. Tam turistický ruch dostupuje vrcholu. Mezi zástupy všech možných národností jsou rozesety stánky s typickými suvenýry v podobě magnetů, tužek, slunečníků z krajek, barevných masek či klobouků.

Benátky stanice sv. Marka

I sem dopluli černoši, nabízející zaručeně pravé značkové kabelky. Jen si říkám, jestli té tašky Prada, válející se po zemi, není trochu škoda 🙂 .

BenátkyJaká jsou dopravní pravidla na vodě, to jsme úplně nepostřehli. Ačkoli je lodí všude nespočet, k žádné kolizi nedochází ani náznakem.

Nebyla by to ta správná návštěva Itálie, abychom nezkusili také něco z přízemnějších požitků a uspokojili nejen oči a duši, ale také žaludek. Zmrzlina byla nepopsatelně výborná, jaká bude asi pizza či lasagně? Bez komentáře. Prostě luxusní. To se musí zažít. Tedy ztrávit 🙂 .

Benátky pohodaItalové si života užívají v každém momentu 🙂 .

Čas odjezdu se ale nezadržitelně přibližuje, je třeba nabrat kurz zpět k nádraží. Náš orientační smysl nám sice velel určitý směr, nicméně náhle končící uličky za rohem domu a pokračující vodním kanálem nám ho často kazily.

Benátky uličky

Udržet si správnou cestu při kličkování úzkými cestičkami mezi vícepatrovými domy neni úplně snadné. Ačkoli jsou na zdech směrovky, skutečně doporučujeme kvalitní mapu. Ukazatele totiž nejčastěji směrují na Náměstí Sv. Marka, které je ale na opačné straně než nádraží.

Benátky

Kdo si úplně netroufá zabloudit v uličkách a kanálech, může se svézt vaporettem po hlavním kanálu nebo se držet hlavních tahů. Zaručeně je poznáte podle množství obchůdků a zástupu turistů.

Benátky obchody

Ovšem procházka po klikatých uličkách, nečekaných mostech nebo spíše malých mostcích či klenutých lávkách přes kanály, je nezapomenutelná.

Benátky

Benátky gondola

Všude vás obklopují nádherné staré zdobené domy, občas se ukáže malé náměstí s chrámem či jinou historickou budovou. Okna obytných budov bývají často zdobena nejen rozkvetlými truhlíky, ale také šňůrami s vlajícím prádlem.

Benátky prádlo

Prostě Benátky, jak mají být. Určitě se sem jednou vrátíme a zkusíme nasát víc z téhle nevšední pohádkové atmosféry.

Benátky kanály

Benátky murano sklo hodinkyAž přijde ten správný čas, určitě se vrátíme. Hodinky s muránským sklem nám dají včas vědět 🙂 .

2 comments on this post

  Eva

  Nádhera,chtělo by to na více dnů,že ? Předpokládám že některá z těch mušliček je u Vás doma.

  Odpovědět

   Ostružina

   Víc dnů by se určitě hodilo, aby si člověk v klidu sednul na kraj kanálu, dal si pohárek něčeho dobrého a pozoroval okolí. V noci to musí být taky nádhera 🙂 Některé z mušliček nám skutečně dekorují stůl, ale je jich tuuuuuze málo, kdo mohl vědět, že si má s sebou vzít krosnu, do kapsy se totiž vejde pramálo. 🙂

   Odpovědět

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *