Nevyhazuj staré věci pro nové …

A je po Vánocích. Možná vás překvapí, že tuhle větu říkám až teď, když už si toho většina lidí všimla. Nicméně pro mě začíná nabývat významu právě v době, kdy se Vánoční výzdoba uklidí do krabic a zase dalších bezmála 11 měsíců na ni bude usedat prach.

ozdoby

A to se právě stalo. Ozdoby, svícny, věnce, světýlka, (ale ne! ta venkovní, ta až v únoru 🙂 ), to vše už je zase hezky uklizeno, takže je prostě po vánocích. (Mimochodem, už se těším, až je budu zase vyndavat 🙂 ).

Každoročně se mi stává, že některé rozmístěné dekorace přehlédnu. To bude asi tou dokonalostí, s jakou ladí do interiéru 🙂 . Nebo že by mimikry? Prostě se na pár vteřin ztratí a já pak chodím a koukám, co všechno jsem zapomněla uložit k jaro-letně-podzimnímu spánku.

ptaci

Protože jejich „zimoviště“ není zrovna lehce dostupné a bez štaflí a asistence druhých osob už vůbec ne, není jednoduché se přesvědčit je douklidit. Letos jsem ovšem zaperlila. Tolik věcí se mi ještě venku nikdy nepodařilo nechat. Už vím, proč se mi ty krabice zdály poloprázdné.

Počínaje drobným andělíčkem, kterého opomínám téměř každoročně, už si skoro zvykl, že je prostě trvalou výzdobou, přes vánoční ozdoby na zácloně, opomenuté svícny v kuchyňské lince, věnec na schodišti, dokonce i vnitřní světýlka zůstala na svém místě a všimla jsem si jich, až když je časovač rozsvítil. No co, když můžou zůstat venkovní, proč by nemohla osvětlovat zimní večery i světýlka vevnitř.

sane

Co jsem ale letos poprvé neuklidila záměrně, to byly sáně. Stává na nich nazdobený stromeček. Jednak proto, že se mi to prostě tak víc líbí, ale má to i praktickou stránku vzhledem k našemu zvěřinci – jen tak lehce není pro pejsky ani kočičky či jiné tvory přístupný a tolik neláká.

Sáně jsou sice staré, zašlé, sem tam trochu kousek chybí, něco je nalomené, ale o to větší mají pro nás tajemné kouzlo minulosti. Tak jsem se letos rozhodli, že staré sáně ještě ponecháme a nevyměníme za novější truhlu, která místo nich stává.

sane

K zimní výzdobě patří nejen ty sáně, ale třeba i ty opomenuté ozdoby, mají totiž tvar zimních palčáků, a ta světýlka jsou ve tvaru vloček, takže taky zimní, nejen vánoční. Svícny v kuchyni vypadají jako sobi, typický obyvatel severských zemí a věnec na schodech? Ten postrádá 4 svíčky, jinak je nabit zimní náladou po celém svém obvodu. Takže vlastně dobře, že se ty věci na chvilku zneviditelnily, zima přeci trvá dál, alespoň podle kalendáře a my jsme prostě „in“ – máme typickou zimní výzdobu. A hlavně – nemusím nikam pracně šplhat, hledat krabice a uklízet. Ačkoli mě to stejně nemine. To už ale bude čas na jarní dekorování, takže to bude zvesela a lenost bude poražena.

sane

Přejeme krásné lenošivé zimní večery, dokud nás jaro nepřivede k aktivitě 🙂

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *